دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 23-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، گرایش آینده‌پژوهی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
2- استادیار گروه مهندسی صنایع و آینده‌پژوهی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، m.taheri@ast.ui.ac.ir
3- استادیار گروه مهندسی صنایع و آینده‌پژوهی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران.
چکیده:   (1251 مشاهده)
در دهه اخیر در شهرها چالش‌های متعددی در حوزه‌های زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی به وجود آمده‌اند که با رشد روزافزون شهرها و جمعیت شهری این چالش‌ها بیشتر شده‌اند. اما امروزه در سراسر جهان، با توجه به نقش‌های اجتماعی و اقتصادی شهرها بر جوامع، باید با کمک مسئولین توسعه شهری و راه‌حل‌های پایدار بر این چالش‌های شهرنشینی غلبه کرد. در ادبیات حوزه شهر، مفاهیم و رویکردهای زیادی برای ارائه تصویری از آینده شهرها وجود دارد که یکی از مهم‌ترین این مفاهیم، مفهوم شهر هوشمند است. پژوهش حاضر که در حوزه‌ی آینده­نگاری شهری است به دنبال ارائه راهکارهایی برای آینده­‌نگری مؤثرتر پیرامون شهر هوشمند اصفهان در افق 1420 با توجه به این مفهوم است. رویکرد این پژوهش کیفی، از نظر هدف کاربردی است و به منظور انجام این پژوهش و در مرحله پیش‌آینده‌نگاری، ابتدا با کمک پویش محیطی و مطالعات کتابخانه‌ای به جمع‌آوری تعاریف گوناگون شهر هوشمند از مقالات متعدد پرداخته شد. به عنوان مرحله آینده‌نگاری نیز در غالب یافته‌های پژوهش با انجام پس‌نگری برای شهر هوشمند، راهکارهایی برای تبدیل اصفهان به یک شهر هوشمند در قالب یک نقشه راه ارائه شد. بسترسازی لازم برای تولیصرف‌کنندگی انرژی‌های تجدیدپذیر، افزایش تاب‌آوری اکولوژیک اصفهان و زمینه‌سازی برای اقتصاد استارت‌آپی از مهم‌ترین مؤلفه‌های نقشه‌ راه هوشمندسازی شهر اصفهان هستند.
شماره‌ی مقاله: 1
متن کامل [PDF 1027 kb]   (254 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آینده پژوهی
دریافت: 1400/11/11 | پذیرش: 1401/1/2

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.